روغن موتور

روغن موتور

روغن موتور

حرکت کردن خودرو به سه ماده بسیار ضروری وابسته است که باید حتما تامین شود . این موادها شامل سوخت ، آب و روغن موتور می باشند . وظیفه بنزین یا گازوئیل این می باشد که انرژی لازم برای حرکت خودرو را تامین کند و آب  قسمت های دیگر خودرو را خنک می کند . در این بین روغن یا هر روان کننده دیگری این امکان را می دهند که قطعات سیستم را حرکت دهند  .

روغن موتور
روغن موتور

زمان تعویض روغن موتور

در سال های گذشته قانون جالبی بین راننده ها وجود داشت که هر پنج هزار کیلومتر باید روغن موتور خودرو خود را تعویض می کردند . این رسم برای همه راننده ها بسیار آسان می بود چون هر فردی با مشاهده کیلومتر خودروی خود متوجه این موضوع می شدند که باید چه زمانی روغن موتور خود را تعویض کنند .

وظایف روغن موتور

روغن موتور به عنوان ترکیبی است که چند منظوره می باشد و نقش بسیار مهمی در عملکرد خودرو دارد . به اندازه ای روغن موتور در خودرو اهمیت دارد که جزء ملزومات هر خودرویی می باشد و بدون وجود روغن موتور به هیچ وجه ممکن نیست که خودرو حرکتی داشته باشد .

شرکت بازرگانی سوئیچ شعبه مرکزی لوازم یدکی جک می تواند در این خصوص کمک شایانی به افراد کند و اطلاعات کافی را در اختیار آن ها قرار دهد . توصیه می شود تمامی قطعات لوازم یدکی خودروهای جک را از شعبات مرکزی و مجاز این نمایندگی خریداری کنید . همچنین شما می توانید با شماره های 021-33933420- و 021-33960523 تماس حاصل نمائید .

روغن موتور چه مسئولیتی را در خودرو به عهده دارد

 • روانکاری و کم شدن اصطکاک : مهم ترین و اساسی ترین مسئولیت هر روغنی روانکاری و کم شدن اصطکاک می باشد که موجب می شود عملکرد و کارکرد موتور بهتر شود . متشکل شدن فیلم روغن با قطر مناسب باعث می شود قطعات سائیدگی کمتری داشته باشد.
 • منتقل شدن حرارت : کمک به سیستم خنک کننده و تخلیه کردن قسمتی از حرارتی که به وجود آمده تاثیرات بسزایی در عملکرد موتور می گذارد .
 • مانع از زنگ زدن و خوردن : حفظ کردن سطح قطعات فلزی در برابر زنگ زدن و خوردن به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی .
 • پاک کننده و معلق سازی : تعلیق ذراتی که از ساییدن قطعات و ترکیبات نشات گرفته از احتراق سوخت و تجزیه روغن و پاک کردن سطح هایی که در تماس هستند .
 • آب بندی سیستم : به آب بندی موتور کمک شایانی می کند و این اتفاق به کمک قرار دادن در فضای بین رینگ پیستون و سیلندر که سبب می شود عملکرد موتور بالا رود
 • ضربه گیری : تاثیرات منفی و اثرات منفی قسمت های متحرکی که در حین کار هستند کاسته می شود .
 • کم شدن مصرف سوخت : در صورت استفاده از روغن با درجه مناسب ، در لحظه استارت ، زمان رسیدن روان کار به قطعات موتور کم می شود که این امر موجب پایین آوردن اندازه مصرف سوخت تاثیرات بسزایی دارد .

مواردی که در قسمت فوق ذکر شد یکی از مهم ترین وظایفی می باشد که یک روغن موتور مناسب و مرغوب باید داشته باشد .

روغن موتوری که مناسب باشد از روغن پایه مرغوب و مواد افزودنی مورد نیاز تولید می شود . مهم ترین موادی که افزودنی هستند که به روغن موتور اضافه می شود عبارتند از :

 • بالابرنده شاخص گرانروی
 • پاک کننده ها و تعلیق کننده ها
 • ترکیبات ضد اکسیداسیون
 • بازدارنده های خوردگی و زنگ زدگی
 • پائین آورنده اصطکاک و موادی که ضد ساییدن هستند .
 • پائین آورنده نقطه ریزش
 • ضد کف

در عصر امروز نه تنها فناوری ساخت روغن موتور رشد زیادی داشته است بلکه پیشرانه ها همچنین خیلی کمتر از گذشته باعث استهلاک روغن می شود. برخی از خوردوهای امروزی هنگامی که روغن از حالت عادی خود خارج می شوند راننده را مطلع می کنند اما تا حد زیادی می توان به عددی که روی بسته بندی روغن موتور حک شده است اطمینان کرد .

مزایای روغن چک کردن

این موضوع از هنگامی که خودروها اختراع شدند تا امروزه در بین رانندگان همیشگی بوده است و با وجود پشرفت فناوری نیز انجام می شود . با وجود سنسورهای گوناگون در خودروهای امروزی چک کردن روغن موتور کاری چندان مهم هم به نظر نمی رسد .اگر از اندازه روغن موتور مطمئن شدید دوباره بعد از تمیز کردن گیج با پارچه مناسب آن را به جایگاه خود بازگردانید . هرگز بدون دستکش این کار را انجام ندهید و در صورت اینکه دست به روغن آغشته شد از آب وصابون باید استفاده شود .

 

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *