وظیفه شمع خودرو

وظبفه شمع خودرو

وظبفه شمع خودرو

یکی از قسمت های مهم و خاص موتور خودرو شمع خودرو می باشد که وظیفه آن جرقه زدن و به گونه ای روشن کردن خودرو می باشد . شمع خودرو یک قطعه منحصر به فرد خودروهای سوختی می باشد و اگر عملکرد درستی نداشته باشد خودرو قادر به این نمی باشد که حرکت کند .

وظیفه شمع خودرو
وظیفه شمع خودرو

وظیفه شمع خودرو

شمع خودرو از قطعه ای  به نام الکترود تولید می شود . عایق چینی – واشر ها و … است که در بخش بالایی محفظه انفجار و سیلندر خورو قرار دارد و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را می گرد و از طرفی دیگر با رخ دادن جرقه در محفظه احتراق یباعث می شود انفجار بخار فشرده شده بنزین و در آخر نیروی مورد نیاز را جهت حرکت خودرو می گیرد .

شمع خودرو وظیفه این دارد که محفظه احتراق و سیلندرها را جرکت دهد .  با پاشش سوخت به وسیله انژکتور به داخل سیلندر و بعد فشرده شدن آن به وسیله سوپاپ شمع موجب می شود جرقه به وجود آید و سبب انفجار در محفظه احتراق می شود.

اگر شمع قادر به این نباشد که در زمان درستی جرقه بزند و یا به صورت کلی جرقه نزند خودرو با مشکلات جدی روبرو می شود .

شمع از چه اجزایی تشکیل شده است

چنانچه شمع خودرو نتواند در زمانی که می بایست جرقه بزند و یا به صورت کل عمل جرقه را انجام ندهد در نهایت بنزینی که در محفظه احتراق فشرده شده است به صورت درست انفجار نمی یابد و در نهایت سیلندرها حرکت نمی کند. از این طرف مسئولیت این قطعه  در موتور خودرو خیلی مهم می باشد و می بایست نسبت به نگهداری و مراقبت از آن اقدامات و نکات لازم را انجام داد . شمع خودرو را می بایستی در زمان های مناسب سرویس کرد که مشکلات جدی را برای خودرو به وجود نیاورد .

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *