تسمه تایم

بعضی از افراد به دلیل صرفه جویی در هزینه ها از کنار سرویس های دوره ای به راحتی می گذرند . یا اینکه این مسئله ای به این مهمی را دیرتر از موعد انجام می دهند . این افراد از عواقب به موقع تعویض نکردن تسمه تایم بی اطلاع هستند . یکی از عواقب عوض نکردن تسمه تایم این می باشد که عمر خودرو را کوتاه می کند و باید زودتر از موعد عمر  خودرو آن را عوض  کرد .

Image result for ‫تسمه تایم‬‎

بیشتر خودروهای به روز دارای تسمه تایم لاستیکی برای عمل گردش میل سوپاپ ها و واتر پمپ می باشند .

قبلا خودروها به جای اینکه از تسمه تایم استفاده کنند زنجیر را جایگزین تسمه می کردند به جز در وقت هایی که صدمات جدی به موتور وارد نشده باشد احتیاجی به سرویس ندارند ولی تسمه تایم در فاصله های زمانی مشخصی احتیاج به تعویض دارند البته تاکنون در برخی خودروها مثل مزدا ۳ و ماکسیما زنجیر تایم را جایگزین جای تسمه می کنند .

اگر تسمه تایم پاره شود دو اتفاق رخ می دهد که عبارتند از 

  • اگر موتور خودرو از نوع تداخلی باشد بعد از اینکه بریده شود باعث برخورد تسمه پیستون به سوپاپ می شود و صدمات جدی را به موتور وارد می کند .
  • اگر موتور خودرو غیر تداخلی باشد زمانی که بریده شود تسمه پیستون به سوپاپ برخورد نمی کند چون این موتورها به صورتی طراحی شده اند که پیستون داخل قلمرو باز شدن سوپاپ نمی شود .


بیشتر موتور ها از نوع دسته اول هستند چون در دسته دوم طراح نمی تواند به راحتی نسبت تراکم موتور را بالا ببرد .

در  مجموع اکثر خودروسازان زمانی که باید تسمه تایم تعویض شود را هر ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر مشخص و اعلام کرده اند . ولی مسئله بسیار  مهمی که برخی از افراد به آن توجه خاصی ندارند آن می باشد که رانندگی در موقعیت سخت این زمان را به نصف کاهش می دهد .

 

درباره jacyadak

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *