عواقب تعویض نکردن روغن موتور

عواقب تعویض نکردن روغن موتور

عواقب تعویض نکردن روغن موتور

روغن موتور در ماشین مانند خون در رگ های بدن و مثل آب در یک بیابان خیلی خشک از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .  همه این مایعات از اهمیت بالایی برخوردارند و بدون وجود آن ها اختلالی یا فردی از بین می روند .

طی تحقیقات به دست آمده روغن یکی از با ارزش ترین روان کننده ها در موتور خودرو محسوب می شود . این مایع باعث می شود که فلزی بدون هیچگونه صدمه ای بر  روی فلز دیگری سوار شود و خود را روی آن بکشد . به عنوان مثال این مایع پیستون ها را روان می کند که بتواند داخل سیلندرها بالا و پایین روند .

عواقب تعویض نکردن روغن موتور
عواقب تعویض نکردن روغن موتور

اگر روغنی وجود نداشته باشد این حرکت فلز بر روی فلز باعث اصطکاک و حرارت بیش از حدی می شود که موجب می شود سطح های فلزات به مرور زمان به یکدیگر جوش بخورند و در نهایت موتور از کار بیفتد . توصیه می شود حتما قبل از اینکه از خودروی خود استفاده کنید و یا قصد سفر به جایی را دارید حتما  روغن موتور را چک کنید .

با این حال اگر تصور کنید که موتور خودرو به اندازه زیادی روغن دارد که اصلا عوض نمی شود . در این هنگام دو اتفاق بروز می دهد :

آلودگی در داخل روغن جمع می شود . فیلترها برای مدت زمانی آلودگی ها را از روغن جداسازی می کند اما به مرور زمان و کم کم فیلترها از آلودگی اشباع شده اند و روغن به صورت خودکار به وسیله یک سوپاپ از فیلتر عبور می کند . روغن خیلی غلیظ و زبر می باشد از این ساییدگی فلزات در داخل موتور بیشتر می شود  .

افزودنی های روغن موتور مثل ضد زنگ ها و روان سازها کم کم از بین می روند و به این شکل روغن موتور دیگر نمی تواند عمل روان سازی را انجام دهد .

با کثیف شدن روغن موتور عمل روان سازی قطع می شود و موتور در اسرع وقت دچار سائیدگی می شود و در نهایت از کار می افتد . البته این را هم باید گفت که این اتفاق هنگامی بروز می دهد که یک ماه روغن موتور عوض نشود که بعد  از طی هر 800 کیلومتر روغن تعویض شود .

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *